**********

            BOURNVITA QUIZ CONTEST 2014-15 
 
I Runner up
S.No.        Name                                     Class 
1.           Kanwardeep Singh                   VIII-B
2.           Harshdeep Singh                      VIII-C

*********
WINNERS OF SANSKARSHALA 2013-14

 S.No.       Name                            Position        Class  

1.        Harwinder Kaur                         I                 X-B
2.        Riya Katia                           Consolation    IX-A
3.        Gurleen Kaur                      Consolation    IX-A
4.        Jashanjot Sidhu                   Consolation   IX-A
5.        Simran Sharma                    Consolation   IX-B
 6.        Gurtaj Singh                        Consolation     VI

                                **********
                 Students Cleared for II level

Class                    IMO 

IV                                Naman
V                                 Sanjana                       
VI                                Gaurav SIngla                        
VIII                             Pritish
IX                                Jashanjot
X                                 Anmol

Class                    NSO

III                                Gurminder Singh, Arush Garg
IV                                Gunjit Verma             
V                                 Sunyog Rawat
VI                                Sahibdeep Singh
VII                              Harshddep Singh
VIII                             Veeryuvraj Singh
IX                                Jashanjot Sidhu
X                                 Paawanjot Kaur

 

Mrs. Ravinder Kaur, principal, has received the Best Educationist Award from Bhisma Narain, former governor of Tamil Nadu, during a seminar organised by the International Institute of Education and Management at New Delhi on April 11.

She has also been awarded with the Certificate of Excellence for her commendable service in the field of education.               

NSTSE- Nikhil (X Class) bagged 96th Rank at All India Level.
********************************************
    Karate Championship 2012
Bhuvesh Tiwari bagged 3rd Position at State Level
Bhuvesh Tiwari bagged 2nd Position at National Level
Bhuvesh Tiwari bagged 2nd position at International Level

Vaibhav Tiwari bagged 1st & 2nd position in Asia Karate Championship.

Guransh Singh bagged 2nd position in training camp karate.
Simaranjit bagged 3rd position in Individual Team Karate
Ajayveer bagged 2nd position in swimming at district level & qualified for State Level.
 

********************************************
National Science Olympiad
12 students appeared for 2nd level exam.
Gunjit Verma (III Class)   23rd Rank
Karanveer Singh (X Class) 19th Rank
Nikhil Goyal (X Class) 20th Rank
Akhil Goyal (X Class) 23rd Rank at State Level

*******

42 in number students articipated organized by Desh Bhagat University , Gobindgarh in D A V College, Bathinda on 21st Nov., 2012. Many schools participated from different districts. Sanawar School bagged "Best School Trophy 2012".

1st Position was bagged by following students, activity wise:-

Western Dance (1st Position)

Sanjana                      IX Sophia Bansal            X
Ravneet Kaur            IX Vanzisha                    X

Classical Dance (1st Position)

Priyanka                     X  

Quiz Competition( 1st Position)

Jatin                          IX Dheeraj                      X
Rahul                        IX  

Mimicry (1st Position)

Yashan                       X  

Collage Making (1st Position)

Jobinpreet                  IX  

Cartooning  (1st Position)

Sonia                          X  

Net ppt (1st Position)

Nikhil                         X  

Tug of War (1st Position)

Arshdeep                   X Gurpartap                    X
Juganveer                  +1  
   

      Participation in Various Activities:-

Inter-School

  1. Bournvita G.K. Quiz Contest Inter-School.

  2. Limca G.K. Quiz Contest.

  3. Painting Competition (Topic - Nature [III to V Std.])

  4. Poster Design to Promote Ecological Awareness (VI to VIII Std.)

                                    ********

Painting Competition Organized by Central Ground Water Board, Chandigarh.

Topic- "Water Conservation 2012"

Name of Students Selected for State Level Competition on 21st Nov.,2012 at Panchkula.

  1. Gurshan Singh    VI  (Cash Award Rs.1000/-)

  2. Sanvir Singh    V  (Cash Award Rs.1000/-)

*******

Rhythmic Gymnastics Competition at School State Level

Under-14 (III Position Holders)

  1. Sanskriti          VIII-A

  2. Pranchi              VI-A

  3. Jashan Yadav    VII-A

Under-17 (Participants)

  1. Jashandee         X-B

  2. Ravneet            IX-B

  3. Anjali                VIII-A

                                **********

Winners of Rangoli Making Competition:-    
Houses:-R-1st     B & Y -2nd       G-3rd
Students:-I         Piyush (G)
               II        Poonam (G),  Shiry (Y)
             III        Pooja (R), Priyanka (B),  Rahul (Y)

                           **********

Mrs. Ravinder Kaur, principal, has been awarded with the Rajiv Gandhi Education Award and the Vidya Rattan Gold Medal Award for her commendable service in the field of education, at New Delhi on 12th Aug. 2011.

The Indian Solidarity Council, New Delhi organised a seminar where the local educationist received the awards from former election commissioner Dr. GVG Krishnamurthy and Joseph Kabakeza from the High Commission of the Republic of Rwanda.

                           **********